MCLA1005V2-270-R
Mfr.Part #
MCLA1005V2-270-R
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
FIXED IND 27NH 300MA 700MOHM SMD
Fixed Inductors
Saturation Current :
Tolerance :
±5%
Series :
MCLA1005V2
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Ratings :
AEC-Q200
Product :
RF Inductors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Inductance :
27 nH
Features :
DC Resistance (DCR) :
700mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height :
0.5 mm
Diameter :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
0.5 mm
Frequency - Self Resonant :
1.6GHz
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Current Rating (Amps) :
300 mA
Current - Saturation (Isat) :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Termination :
Standard
Package :
Digi-Reel?
Material - Core :
Length :
1 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
MCLA1005V2-270-R
Eaton-Electronics Division MCLA1005V2-270-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD