MCL2V0603-2R7-R
Mfr.Part #
MCL2V0603-2R7-R
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
IND MCL2V06032.7NH300MA 0.25
Frequency - Self Resonant :
9.2GHz
Series :
MCL2V
Material - Core :
Ceramic
Ratings :
Tolerance :
±0.3nH
Height - Seated (Max) :
0.013" (0.33mm)
Current Rating (Amps) :
300 mA
Unshielded
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance :
2.7 nH
Current - Saturation (Isat) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Q @ Freq :
14 @ 500MHz
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Status :
Active
Product :
RF Inductors
Datasheets
MCL2V0603-2R7-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD