MCJCU21GCC7474KTDA01
Mfr.Part #
MCJCU21GCC7474KTDA01
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7S 0805
Capacitance :
0.47 µF
Brand :
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Temperature Coefficient :
X7S
Base Product Number :
MCJCU21
Tolerance :
±10%
TAIYO YUDEN MCJCU21GCC7474KTDA01
MCJC 0.47 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)