MCJCE31LBB7475KTPA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCJCE31LBB7475KTPA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
RoHS :
Details
Failure Rate :
Base Product Number :
MCJCE31
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±10%
Series :
MCJC
Termination :
Flexible (Soft)
Lead Style :
Ratings :
AEC-Q200
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
16V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
Soft Termination
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing :
TAIYO YUDEN MCJCE31LBB7475KTPA01
MCJC 4.7 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
MCJCE31LBB7475KTPA01 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
MCJCE31LBB7475KTPA01 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)