MCJCU21GBB7473KTPA01
Mfr.Part #
MCJCU21GBB7473KTPA01
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Capacitance :
0.047 µF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
MCJCU21
Product Type :
Ceramic Capacitors
TAIYO YUDEN MCJCU21GBB7473KTPA01
MCJC 0.047 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)