MCJCU168BB7473MTPA01
Mfr.Part #
MCJCU168BB7473MTPA01
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Capacitance :
0.047 µF
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Base Product Number :
MCJCU16
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
TAIYO YUDEN MCJCU168BB7473MTPA01
MCJC 0.047 μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)