MCJCU168BB7472KTPA01
Mfr.Part #
MCJCU168BB7472KTPA01
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
4700 pF
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number :
MCJCU16
Tolerance :
±10%
Ceramic Capacitors
TAIYO YUDEN MCJCU168BB7472KTPA01
MCJC 4700 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)