MCJCU168BB7104KTPA1J
Mfr.Part #
MCJCU168BB7104KTPA1J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
0.1 µF
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated :
50V
Base Product Number :
MCJCU16
TAIYO YUDEN MCJCU168BB7104KTPA1J
MCJC 0.1 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)