MCJCU168BB7104KTPA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCJCU168BB7104KTPA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Flexible (Soft)
Series :
MCJC
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Features :
Soft Termination
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Brand :
Base Product Number :
MCJCU16
Capacitance :
0.1 µF
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Failure Rate :
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Lead Style :
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
TAIYO YUDEN MCJCU168BB7104KTPA01
MCJC 0.1 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)