MCJCT168CB7105MRPA1J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCJCT168CB7105MRPA1J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance :
1 µF
Lead Style :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated :
25V
Series :
MCJC
Base Product Number :
MCJCT16
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Termination :
Flexible (Soft)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Brand :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Features :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
TAIYO YUDEN MCJCT168CB7105MRPA1J
MCJC 1 μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)