MCJCQ31LBB7104KTPA01
Mfr.Part #
MCJCQ31LBB7104KTPA01
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.1 µF
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Base Product Number :
MCJCQ31
Tape and Reel (TR)
TAIYO YUDEN MCJCQ31LBB7104KTPA01
MCJC 0.1 μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
MCJCQ31LBB7104KTPA01 Overview
Ceramic capacitor is 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
MCJCQ31LBB7104KTPA01 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)