MCJCQ21GBB7472MTPA01
Mfr.Part #
MCJCQ21GBB7472MTPA01
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 4700PF 250V X7R 0805
Tolerance :
±20%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Base Product Number :
MCJCQ21
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
4700 pF
TAIYO YUDEN MCJCQ21GBB7472MTPA01
MCJC 4700 pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)