MCJCQ219NB7222MTPA1J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCJCQ219NB7222MTPA1J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 250V X7R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
Features :
Soft Termination
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Base Product Number :
MCJCQ21
Lead Style :
Series :
MCJC
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
250V
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination :
Flexible (Soft)
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
2200 pF
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
TAIYO YUDEN MCJCQ219NB7222MTPA1J
MCJC 2200 pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)