MCJCH31LBB7474KTPA1J
Mfr.Part #
MCJCH31LBB7474KTPA1J
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance :
0.47 µF
Base Product Number :
MCJCH31
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
TAIYO YUDEN MCJCH31LBB7474KTPA1J
MCJC 0.47 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
MCJCH31LBB7474KTPA1J Overview
Ceramic capacitor is 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
MCJCH31LBB7474KTPA1J Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)