MCJCH168BB7473KTPA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCJCH168BB7473KTPA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±10%
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Base Product Number :
MCJCH16
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.047 µF
Ratings :
AEC-Q200
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Style :
Lead Spacing :
Series :
MCJC
Subcategory :
Capacitors
Features :
Soft Termination
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
100V
Termination :
Flexible (Soft)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
TAIYO YUDEN MCJCH168BB7473KTPA01
MCJC 0.047 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)