MCJCG168BB7224KTPA1J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCJCG168BB7224KTPA1J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 35V X7R 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
Details
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
MCJC
Capacitance :
0.22 µF
Base Product Number :
MCJCG16
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Termination :
Flexible (Soft)
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Voltage - Rated :
35V
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Features :
Soft Termination
Ratings :
AEC-Q200
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
TAIYO YUDEN MCJCG168BB7224KTPA1J
MCJC 0.22 μF 35V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)