MCIMX6U5EVM10AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCIMX6U5EVM10AC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
624-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU I.MX6DL 1.0GHZ 624MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Graphics Acceleration :
yes
Security Features :
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tray
Length :
21mm
Terminal Position :
BOTTOM
Integrated Cache :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B624
Display & Interface Controllers :
Keypad, LCD
Package / Case :
624-LFBGA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Format :
FIXED POINT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
USB :
USB 2.0 + PHY (4)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Speed :
1.0GHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
i.MX6DL
Ethernet :
10/100/1000Mbps (1)
Terminal Pitch :
0.8mm
Additional Interfaces :
CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
Number of Cores/Bus Width :
2 Core 32-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.35V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.5V
External Data Bus Width :
64
RAM Controllers :
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Address Bus Width :
26
Number of Terminations :
624
Operating Temperature :
-20°C~105°C TJ
Co-Processors/DSP :
Multimedia; NEON™ SIMD
Factory Lead Time :
15 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height Seated (Max) :
1.6mm