MCIMX6Q6AVT10AER
Mfr.Part #
MCIMX6Q6AVT10AER
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
624-FBGA, FCBGA
Description
IC MPU I.MX6D ENHANCED 624FCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Speed :
1.0GHz
Core Processor :
ARM® Cortex®-A9
Series :
i.MX6Q
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Security Features :
Number of Cores/Bus Width :
4 Core 32-Bit
Co-Processors/DSP :
Multimedia; NEON™ SIMD
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
SATA :
SATA 3Gbps (1)
Factory Lead Time :
12 Weeks
RAM Controllers :
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
USB :
USB 2.0 + PHY (4)
Additional Interfaces :
CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Package / Case :
624-FBGA, FCBGA
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ethernet :
10/100/1000Mbps (1)
Datasheets
MCIMX6Q6AVT10AER
NXP Semiconductors MCIMX6Q6AVT10AER
ARM® Cortex®-A9 Microprocessor i.MX6Q Series 624-FBGA, FCBGA
MCIMX6Q6AVT10AER Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 624-FBGA, FCBGA. The packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. There are 4 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around -40°C~125°C TJ should be understood. This is part of the i.MX6Q series. The CPU is powered by a ARM® Cortex®-A9 core. There are LPDDR2, LVDDR3, DDR3 RAM controllers on this CPU. This microprocessor features CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 1.8V 2.5V 2.8V 3.3V.