MCIMX6Q5EYM10AC
Mfr.Part #
MCIMX6Q5EYM10AC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
624-LFBGA, FCBGA
Description
IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
Boundary Scan :
yes
Series :
i.MX6Q
Number of Cores/Bus Width :
4 Core 32-Bit
Bit Size :
64
Operating Temperature :
-20°C~105°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
SATA :
SATA 3Gbps (1)
Security Features :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.35V
Clock Frequency :
24MHz
USB :
USB 2.0 + PHY (4)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Form :
Ball
JESD-609 Code :
e1
RAM Controllers :
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Speed :
1.0GHz
Surface Mount :
yes
Package / Case :
624-LFBGA, FCBGA
Terminal Pitch :
0.8mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
HTS Code :
Published :
External Data Bus Width :
64
Number of Terminations :
624
Ethernet :
10/100/1000Mbps (1)
Length :
21mm
Base Part Number :
MCIMX6
Low Power Mode :
ECCN Code :
5A992
Packaging :
Tray
Format :
FIXED POINT
Core Processor :
ARM® Cortex®-A9
Graphics Acceleration :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B624
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Additional Interfaces :
CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Address Bus Width :
16
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.5V
Integrated Cache :
Co-Processors/DSP :
Multimedia; NEON™ SIMD
Datasheets
MCIMX6Q5EYM10AC
NXP Semiconductors MCIMX6Q5EYM10AC
0.8mm ARM® Cortex®-A9 64-bit Microprocessor i.MX6Q Series MCIMX6 624-LFBGA, FCBGA
MCIMX6Q5EYM10AC Description
The MCIMX6Q5EYM10AC processor features advanced implementation of the quad Arm? Cortex?-A9 core, which operates at speeds up to 1.2 GHz.  The MCIMX6Q5EYM10AC is a part of a growing family of multimedia-focused products that offer high-performance processing and are optimized for the lowest power consumption.
MCIMX6Q5EYM10AC Features
4x Arm? Cortex?-A9 up to 1.2 GHz per core