MCG20N04-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCG20N04-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 40V 20A DFN3333-8
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Packaging :
Cut Tape
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
14mOhm @ 20A, 10V
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs (Max) :
±20V
Product Category :
MOSFET
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A (Tc)
Supplier Device Package :
DFN3333
Brand :
Reach Compliance Code :
Compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
15 nC @ 10 V
Series :
Product Type :
MOSFET
Package :
Digi-Reel?
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Product Status :
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
750 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max) :
2.34W (Ta), 21W (Tc)
Base Product Number :
MCG20N04
RoHS :
Details
FET Feature :
Subcategory :
MOSFETs
Datasheets
MCG20N04-TP
N-Channel Cut Tape 14mOhm @ 20A, 10V ±20V 750 pF @ 20 V 15 nC @ 10 V 40 V 8-VDFN Exposed Pad
MCG20N04-TP Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 750 pF @ 20 V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 40 V drain to source voltage (Vdss).
MCG20N04-TP Features
a 40 V drain to source voltage (Vdss)