MCG13N02Y-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCG13N02Y-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH DFN3333
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Product Status :
Obsolete
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250μA
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
13.5mOhm @ 20A, 4.5V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
1.8V, 4.5V
FET Type :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
673 pF @ 10 V
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Base Product Number :
MCG13N02
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
13A
Power Dissipation (Max) :
20.8W
Supplier Device Package :
DFN3333
Vgs (Max) :
±10V
FET Feature :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
20 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
10 nC @ 4.5 V