MCD56-12IO8B
Mfr.Part #
MCD56-12IO8B
Package / Case
TO-240AA
Description
MOD THYRISTOR/DIO 1200V TO-240AA
Thyristors - SCRs - Modules
Product Status :
Active
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Brand :
Bulk
Technology :
Si
RMS On-state Current-Max :
100 A
Number of Terminals :
4
Number of Terminations :
4
Pin Count :
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Mounting Style :
Screw Mounts
Vf - Forward Voltage :
1.24 V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Type :
Phase Leg
Isolated
Leakage Current (Max) :
15mA
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A 1600A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Desc. of Quick-Connects :
G
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
On-State Current-Max :
60000A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
100A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
64A
Base Part Number :
MC*56
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.5 V
Base Product Number :
MCD56
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Terminal Position :
UPPER
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Voltage - Off State :
1.2kV
Holding Current-Max :
200mA
Surface Mount :
No
JESD-30 Code :
R-XUFM-X4
RoHS :
Details
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Number of Elements :
1
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Package :
Bulk
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1600 A