MCD500-18IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCD500-18IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
WC-500
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V WC-500
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Number of Terminals :
5
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Number of Pins :
500
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1800 V
Surface Mount :
No
Current - Hold (Ih) (Max) :
1A
Pin Count :
5
Base Part Number :
MC*500
IXYS
Product Status :
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Off State :
1.8kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Trigger Device Type :
SCR
Package :
Bulk
RMS On-state Current-Max :
1294 A
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Series :
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1294A
Published :
Hold Current :
1A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
R-XXFM-X5
Package / Case :
WC-500
DC Gate Trigger Current-Max :
300 mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Bulk
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Base Product Number :
MCD500
Current - On State (It (AV)) (Max) :
545A
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
16500A @ 50Hz
HTS Code :
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1800 V
Case Connection :
Isolated
Package Shape :
RECTANGULAR
Mount :
Chassis Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
300mA