MCB145N06Y-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCB145N06Y-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
N-CHANNEL MOSFET, D2-PAK
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
34 nC @ 30 V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Base Product Number :
MCB145N06Y
FET Feature :
Series :
Brand :
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
145A (Tc)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2000 pF @ 35 V
Mounting Type :
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Packaging :
Cut Tape
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.5mOhm @ 20A, 10V
Product Category :
MCC
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Vgs (Max) :
±20V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package :
Digi-Reel?
Supplier Device Package :
D2PAK
Power Dissipation (Max) :
150W (Tj)
Datasheets
MCB145N06Y-TP
Micro Commercial Components (MCC) MCB145N06Y-TP
N-Channel Cut Tape 7.5mOhm @ 20A, 10V ±20V 2000 pF @ 35 V 34 nC @ 30 V 60 V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
MCB145N06Y-TP Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 2000 pF @ 35 V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 60 V drain to source voltage (Vdss).
MCB145N06Y-TP Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)