MCAC75N06YB-TP
Mfr.Part #
MCAC75N06YB-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
8-PowerTDFN
Description
MOSFET N-CH DFN5060
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A
Product Status :
Obsolete
Product Type :
MOSFET
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Package / Case :
8-PowerTDFN
Supplier Device Package :
DFN5060
Packaging :
Cut Tape
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Brand :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6mOhm @ 20A, 10V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2028 pF @ 30 V
Product Category :
MOSFET
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
34 nC @ 10 V
Vgs (Max) :
±20V
Series :
FET Feature :
Base Product Number :
MCAC75N06
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Subcategory :
MOSFETs
Power Dissipation (Max) :
35W
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
MCAC75N06YB-TP
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Cut Tape 6mOhm @ 20A, 10V ±20V 2028 pF @ 30 V 34 nC @ 10 V 60 V 8-PowerTDFN
MCAC75N06YB-TP Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 2028 pF @ 30 V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 60 V.
MCAC75N06YB-TP Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)