MC9S12C32VPBE16
Mfr.Part #
MC9S12C32VPBE16
Package / Case
52-LQFP
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52TQFP
Stock
1
In Stock :
1
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Terminal Position :
QUAD
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Series :
HCS12
DMA Channels :
No
Number of I/O :
35
Height Seated (Max) :
1.7mm
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Address Bus Width :
16
Base Part Number :
MC9S12C32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G52
Width :
10mm
Length :
10mm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
52-LQFP
Has ADC :
yes
PWM Channels :
HTS Code :
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Oscillator Type :
Internal
DAC Channels :
No
External Data Bus Width :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.65mm
RAM Size :
2K x 8
Program Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed :
16MHz
Number of Terminations :
52
Published :
1996
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Data Converter :
A/D 8x10b
Clock Frequency :
50MHz
Supply Voltage :
2.5V