MC9S12C32VFUE16
Mfr.Part #
MC9S12C32VFUE16
Package / Case
80-QFP
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP
Stock
356
In Stock :
356
Microcontrollers
HTS Code :
Has ADC :
yes
ECCN Code :
EAR99
RAM Size :
2K x 8
CPU Family :
CPU12
Bit Size :
16
PWM Channels :
yes
Number of Terminations :
80
Factory Lead Time :
10 Weeks
DAC Channels :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
HCS12
Address Bus Width :
16
Height Seated (Max) :
2.45mm
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Program Memory Type :
Flash
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
Oscillator Type :
Internal
External Data Bus Width :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
2.5V
Published :
1996
Terminal Pitch :
0.65mm
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Base Part Number :
MC9S12C32
Package / Case :
80-QFP
Number of I/O :
60
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
16MHz
Length :
14mm
Clock Frequency :
50MHz
ROM (words) :
32768
Data Converter :
A/D 8x10b
DMA Channels :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Terminal Finish :
MATTE TIN
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Supply Current-Max :
45mA
Width :
14mm