MC9S12C32VFAE25
Mfr.Part #
MC9S12C32VFAE25
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Mounting Type :
Surface Mount
DMA Channels :
No
Clock Frequency :
50MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of I/O :
31
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Package / Case :
48-LQFP
Has ADC :
yes
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DAC Channels :
No
Width :
7mm
Height Seated (Max) :
1.6mm
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Number of Terminations :
48
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Supply Voltage :
2.5V
Program Memory Type :
Flash
CPU Family :
CPU12
Published :
Bit Size :
16
Supply Current-Max :
45mA
Address Bus Width :
16
ROM (words) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
PWM Channels :
yes
Speed :
25MHz
RAM Size :
2K x 8
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Supplies :
2.53.3/5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Data Converter :
A/D 8x10b
Terminal Position :
QUAD
Length :
7mm