MC9S12C32VFAE25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32VFAE25
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Data Converter :
A/D 8x10b
Terminal Position :
QUAD
Surface Mount :
yes
Oscillator Type :
Internal
Height Seated (Max) :
1.6mm
Program Memory Type :
Flash
Bit Size :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
Not Qualified
DAC Channels :
No
RAM Size :
2K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of I/O :
31
Width :
7mm
Address Bus Width :
16
Has ADC :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DMA Channels :
No
ECCN Code :
EAR99
CPU Family :
CPU12
Core Size :
16-Bit
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Length :
7mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Terminal Pitch :
0.5mm
Series :
HCS12
Number of Terminations :
48
Package / Case :
48-LQFP
Supply Voltage :
2.5V
ROM (words) :
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Clock Frequency :
50MHz
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
MC9S12C32
PWM Channels :
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
25MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Supply Current-Max :
45mA