MC9S12C32VFAE25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32VFAE25
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
MICROCONTROLLER, 16-BIT, FLASH,
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Published :
Supply Current-Max :
45mA
Terminal Position :
QUAD
Has ADC :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
7mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
48
Bit Size :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
48-LQFP
PWM Channels :
yes
Address Bus Width :
16
CPU Family :
CPU12
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Qualification Status :
Not Qualified
Number of I/O :
31
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
0.5mm
Height Seated (Max) :
1.6mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Program Memory Type :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
Gull wing
Data Converter :
A/D 8x10b
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
External Data Bus Width :
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage :
2.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM Size :
2K x 8
Base Part Number :
MC9S12C32
Surface Mount :
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
DMA Channels :
No
Packaging :
Tray
JESD-609 Code :
e3
Speed :
25MHz
ROM (words) :
Width :
7mm
DAC Channels :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Power Supplies :
2.53.3/5V
Core Size :
16-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Clock Frequency :
50MHz
Series :
HCS12
Datasheets
MC9S12C32VFAE25
NXP Semiconductors MC9S12C32VFAE25
32KB 32K x 8 FLASH 16-Bit Microcontroller HCS12 Series MC9S12C32 2.5V 48-LQFP
MC9S12C32VFAE25 Overview
There is a 48-LQFP package available. The board has 31 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~105°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. HCS12-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 32KB 32K x 8. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 48. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. Input voltage for the chip is 2.5V volts. A total of NO DMA channels are available. There are a number of alternatives to the base part number MC9S12C32 that you can find. Using YES PWM channels, the device works. The device is powered by the the CPU12 CPU family that is embedded in it. As far as the clock frequency is concerned, it operates at 50MHz clock speed.