MC9S12C32VFAE16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32VFAE16
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
CPU Family :
CPU12
PWM Channels :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Oscillator Type :
Internal
Bit Size :
16
Power Supplies :
2.53.3/5V
JESD-609 Code :
e3
Data Converter :
A/D 8x10b
Package / Case :
48-LQFP
ECCN Code :
EAR99
External Data Bus Width :
16
Terminal Position :
QUAD
DAC Channels :
No
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Address Bus Width :
Mounting Type :
Surface Mount
Core Size :
16-Bit
Packaging :
Tray
Has ADC :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
MC9S12C32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Length :
7mm
Series :
HCS12
Width :
7mm
DMA Channels :
No
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Speed :
16MHz
ROM (words) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Clock Frequency :
50MHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
2.5V
Supply Current-Max :
45mA
Program Memory Type :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Height Seated (Max) :
1.6mm
Number of Terminations :
48
RAM Size :
2K x 8
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 5V SUPPLY