MC9S12C32MPBE25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32MPBE25
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
52-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52TQFP
Stock
828
In Stock :
828
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mounting Type :
Surface Mount
External Data Bus Width :
16
Oscillator Type :
Internal
Length :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Speed :
25MHz
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Packaging :
Tray
Clock Frequency :
50MHz
Core Size :
16-Bit
JESD-30 Code :
S-PQFP-G52
Data Converter :
A/D 8x10b
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Has ADC :
yes
DMA Channels :
No
Address Bus Width :
16
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of I/O :
35
Package / Case :
52-LQFP
Width :
10mm
Height Seated (Max) :
1.7mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
PWM Channels :
RAM Size :
2K x 8
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
HTS Code :
Supply Voltage :
2.5V
Bit Size :
Base Part Number :
MC9S12C32
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Factory Lead Time :
10 Weeks
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA