MC9S12C32MPBE16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32MPBE16
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
52-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52TQFP
Stock
311
In Stock :
311
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Data Converter :
A/D 8x10b
Oscillator Type :
Internal
Published :
2005
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Program Memory Type :
Flash
Base Part Number :
MC9S12C32
Series :
HCS12
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Package / Case :
52-LQFP
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Size :
2K x 8
Number of I/O :
35
Speed :
16MHz
Packaging :
Tray
Core Size :
16-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MC9S12C32MPBE16
Freescale Semiconductor MC9S12C32MPBE16
Microcontrollers Freescale Semiconductor MC9S12C32MPBE16 Overview
MC9S12C32MPBE16 Features
The MC9S12C32MPBE16 MCU boasts a comprehensive feature set that enhances its utility in numerous applications. Key features include 32KB of integrated flash memory, allowing for flexible and reliable data storage. The device operates at a voltage range of 3.3V to 5V, offering versatility in power-sensitive applications. Its integrated peripherals include multiple communication interfaces such as SPI, I2C, and CAN, which enable easy integration into existing systems. Additionally, it supports a wide range of external interrupts, enhancing its responsiveness in complex control environments.