MC9S12C32MPB25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32MPB25
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
52-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52TQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Data Converter :
A/D 8x10b
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Speed :
25MHz
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
52
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Core Size :
16-Bit
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
MC9S12C32
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of I/O :
35
JESD-30 Code :
S-PQFP-G52
Published :
Bit Size :
16
Terminal Position :
QUAD
Surface Mount :
yes
DAC Channels :
No
Height Seated (Max) :
1.7mm
Width :
10mm
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Supply Voltage :
2.5V
Package / Case :
52-LQFP
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Length :
10mm
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
Has ADC :
yes
Peripherals :
POR, PWM, WDT
HTS Code :
RAM Size :
2K x 8
Address Bus Width :
16
PWM Channels :
External Data Bus Width :
Clock Frequency :
50MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Oscillator Type :
Internal
Series :
HCS12
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
No
Datasheets
MC9S12C32MPB25
NXP Semiconductors MC9S12C32MPB25
32KB 32K x 8 FLASH 16-Bit Microcontroller HCS12 Series MC9S12C32 2.5V 52-LQFP
MC9S12C32MPB25 Overview
The package has a 52-LQFP shape. With 35 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~125°C TA range are measured by this Microcontroller. The HCS12 series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 32KB 32K x 8. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 52 terminations on the IC chip. 16-bits are the size of the data that comes with MCU. A 2.5V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. It is possible to find alternatives to the base part number MC9S12C32 by using the part number search tool. There are a total of YES channels in the device. The clock frequency is 50MHz. As an example, there is a feature called ALSO REQUIRES 5V SUPPLY to name only a few.