MC9S12C32MFUE25
Mfr.Part #
MC9S12C32MFUE25
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
80-QFP
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Number of Terminations :
80
yes
Packaging :
Tray
A/D 8x10b
JESD-30 Code :
S-PQFP-G80
Clock Frequency :
50MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Supply Current-Max :
45mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
MATTE TIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
CPU Family :
CPU12
Number of I/O :
60
Supply Voltage :
2.5V
Published :
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Package / Case :
80-QFP
DMA Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height Seated (Max) :
2.45mm
Has ADC :
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
14mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Speed :
25MHz
MC9S12C32
Power Supplies :
2.53.3/5V
HTS Code :
Length :
14mm
Terminal Pitch :
0.65mm