MC9S12C32MFAE25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32MFAE25
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
CPU Family :
CPU12
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/O :
31
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Mounting Type :
Surface Mount
Bit Size :
16
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Power Supplies :
2.53.3/5V
Supply Current-Max :
45mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Length :
7mm
Oscillator Type :
Internal
Clock Frequency :
50MHz
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Base Part Number :
MC9S12C32
Factory Lead Time :
10 Weeks
Data Converter :
A/D 8x10b
Packaging :
Tray
RAM Size :
2K x 8
Series :
HCS12
External Data Bus Width :
16
PWM Channels :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.5mm
DAC Channels :
No
ROM (words) :
Address Bus Width :
DMA Channels :
No
Supply Voltage :
2.5V
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Speed :
25MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Finish :
MATTE TIN
Has ADC :
Height Seated (Max) :
1.6mm
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Core Size :
16-Bit
Number of Terminations :
48
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Type :
Flash
Package / Case :
48-LQFP
Width :
7mm