MC9S12C32CPBE25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32CPBE25
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
52-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52TQFP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
QUAD
ECCN Code :
EAR99
Bit Size :
16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
35
Terminal Form :
Gull wing
Length :
10mm
Packaging :
Tray
JESD-30 Code :
S-PQFP-G52
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Height Seated (Max) :
1.7mm
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
2005
Supply Voltage :
2.5V
Speed :
25MHz
PWM Channels :
yes
Has ADC :
yes
DMA Channels :
No
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Address Bus Width :
16
RAM Size :
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Data Converter :
A/D 8x10b
Oscillator Type :
Internal
HTS Code :
DAC Channels :
No
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Terminal Pitch :
0.65mm
Clock Frequency :
50MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Type :
Flash
Width :
10mm