MC9S12C32CFAE25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32CFAE25
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Series :
HCS12
Length :
7mm
Height Seated (Max) :
1.6mm
Speed :
25MHz
Supply Current-Max :
45mA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Mounting Type :
Surface Mount
Address Bus Width :
16
PWM Channels :
yes
Number of I/O :
31
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Converter :
A/D 8x10b
Power Supplies :
2.53.3/5V
Supply Voltage :
2.5V
Width :
7mm
Core Size :
16-Bit
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
48-LQFP
Program Memory Type :
Flash
Base Part Number :
MC9S12C32
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Clock Frequency :
50MHz
CPU Family :
CPU12
RAM Size :
2K x 8
Bit Size :
16
Terminal Finish :
MATTE TIN
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Terminal Position :
QUAD
Published :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DAC Channels :
No
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Factory Lead Time :
10 Weeks
DMA Channels :
No
Oscillator Type :
Internal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Surface Mount :
yes
Has ADC :
Number of Terminations :
48
External Data Bus Width :
Terminal Pitch :
0.5mm