MC9S12C32CFAE16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S12C32CFAE16
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Stock
256
In Stock :
256
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Width :
7mm
Number of Terminations :
48
Address Bus Width :
16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
CPU Family :
CPU12
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Position :
QUAD
Supply Current-Max :
45mA
Clock Frequency :
50MHz
ROM (words) :
32768
Base Part Number :
MC9S12C32
Length :
7mm
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Oscillator Type :
Internal
Qualification Status :
Not Qualified
PWM Channels :
yes
RAM Size :
2K x 8
Speed :
16MHz
DMA Channels :
No
Program Memory Type :
Flash
Has ADC :
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
DAC Channels :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
48-LQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
Bit Size :
16
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
Data Converter :
A/D 8x10b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Power Supplies :
2.53.3/5V
Published :
2005
Supply Voltage :
2.5V
Number of I/O :
31
Core Size :
16-Bit
Series :
HCS12
Terminal Pitch :
0.5mm