MC9S08LL36CLH
Mfr.Part #
MC9S08LL36CLH
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 36KB FLASH 64LQFP
Base Part Number :
MC9S08LL36
Clock Frequency :
40MHz
Speed :
40MHz
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Number of Terminations :
64
Length :
10mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Terminal Pitch :
0.5mm
Height Seated (Max) :
1.6mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converter :
A/D 8x12b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
37
Surface Mount :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Program Memory Size :
36KB 36K x 8
Additional Feature :
OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 20 MHZ
Peripherals :
LCD, LVD, POR, PWM, WDT
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Connectivity :
I2C, SCI, SPI
ECCN Code :
EAR99
Program Memory Type :
Flash
Supply Current-Max :
17.9mA
RAM Size :
4K x 8
Package / Case :
64-LQFP
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage :
3V
Power Supplies :
2/3.3V
Width :
10mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.1V
Datasheets
MC9S08LL36CLH
NXP Semiconductors MC9S08LL36CLH
Microcontrollers NXP Semiconductors MC9S08LL36CLH Overview
MC9S08LL36CLH Features
This microcontroller boasts an array of features designed to support complex digital devices requiring robust control and high reliability. Key features include 36KB of on-chip flash memory, a wide range of voltage operations from 1.8V to 3.6V, and an integrated temperature sensor. The device also supports multiple communication interfaces including I2C, SPI, and UART, which facilitate easy data transfer and connectivity with other peripherals and microcontrollers.