MC9S08AW16CPUE
Mfr.Part #
MC9S08AW16CPUE
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Package / Case :
64-LQFP
Speed :
40MHz
Width :
10mm
Connectivity :
I2C, SCI, SPI
Height Seated (Max) :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Surface Mount :
yes
Published :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Clock Frequency :
40MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
Data Converter :
A/D 16x10b
JESD-609 Code :
e3
Number of I/O :
54
Power Supplies :
3/5V
Supply Voltage :
3V
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
64
RAM Size :
1K x 8
Base Part Number :
MC9S08AW16
Length :
10mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V