MC8640HX1067NC
Mfr.Part #
MC8640HX1067NC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
994-BCBGA, FCCBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 994BGA
Microprocessors
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Packaging :
Bulk
Base Part Number :
MC8640
Published :
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
PowerPC e600
Speed :
1.067GHz
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
RAM Controllers :
DDR, DDR2
Package / Case :
994-BCBGA, FCCBGA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Graphics Acceleration :
No
Series :
MPC86xx
Ethernet :
10/100/1000Mbps (4)
Datasheets
MC8640HX1067NC
NXP Semiconductors MC8640HX1067NC
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8640 994-BCBGA, FCCBGA
MC8640HX1067NC Overview
Due to its 994-BCBGA, FCCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Bulk. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the MPC86xx series. PowerPC e600 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DDR, DDR2. Featuring DUART, HSSI, I2C, RapidIO interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 1.8V 2.5V 3.3V I/O running on this CPU. MC8640 is a good way to search for variants of the microprocessor.