MC7447AVS1167NB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC7447AVS1167NB
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
360-CLGA, FCCLGA
Datasheet
Download
Description
RISC MICROPROCESSOR, 32 BIT, POW
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Surface Mount :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Packaging :
Tray
Co-Processors/DSP :
Multimedia; SIMD
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 1.8V OR 2.5V SUPPLY
Bit Size :
32
Format :
Floating Point
Terminal Position :
BOTTOM
Graphics Acceleration :
No
ECCN Code :
3A991
JESD-30 Code :
S-CBGA-X360
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
1.3V
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Address Bus Width :
36
Length :
25mm
Height Seated (Max) :
2.2mm
Number of Terminations :
360
Base Part Number :
MC7447
Core Processor :
PowerPC G4
Speed :
1.167GHZ
Boundary Scan :
yes
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Integrated Cache :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.25V
Package / Case :
360-CLGA, FCCLGA
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Low Power Mode :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.35V
Terminal Pitch :
1.27mm
External Data Bus Width :
64
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Clock Frequency :
167MHz
Series :
MPC74xx
Datasheets
MC7447AVS1167NB
1.27mm PowerPC G4 32-bit Microprocessor MPC74xx Series MC7447 1.3V 360-CLGA, FCCLGA
MC7447AVS1167NB Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 360-CLGA, FCCLGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~105°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC74xx series. The CPU is cored with a PowerPC G4 processor. In this CPU, I/O is set to 1.8V 2.5V. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. The microprocessor can be searched for with MC7447 if you are looking for variants. In total, there are 360 terminations. When the voltage supply is 1.3V, the cpu microprocessor should be powered on and run. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. It can supply a maximum current of 1.35V. 64 is the width of the external data bus on this CPU. 167MHz is the microprocessor's clock frequency. The microprocessor has additional features, such as ALSO REQUIRES 1.8V OR 2.5V SUPPLY.