MC68F375BGMZP33
Mfr.Part #
MC68F375BGMZP33
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
217-BBGA
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 217PBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Base Part Number :
MC68F375
Package / Case :
217-BBGA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Address Bus Width :
24
Data Converter :
A/D 16x10b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Terminal Form :
Ball
RAM Size :
10K x 8
DMA Channels :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Connectivity :
CANbus, SPI, UART/USART
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Position :
BOTTOM
Speed :
33MHz
JESD-30 Code :
S-PBGA-B217
Number of Terminations :
217
Number of I/O :
48
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
ECCN Code :
3A991.A.2
Series :
M683xx
PWM Channels :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DAC Channels :
Has ADC :
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Core Processor :
CPU32
Clock Frequency :
33.6MHz
Published :
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V
HTS Code :
Bit Size :
32
Program Memory Type :
Flash
Mounting Type :
Surface Mount
Core Size :
32-Bit
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
External Data Bus Width :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MC68F375BGMZP33
256KB 256K x 8 FLASH CPU32 32-Bit Microcontroller M683xx Series MC68F375 3.3V 217-BBGA
MC68F375BGMZP33 Overview
The package is 217-BBGA-shaped. There are 48 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~125°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the M683xx series of electrical components. Having a size of 256KB 256K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A CPU32 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 217 has 217 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. Using the base part number MC68F375, you will be able to find alternatives for the part. Devices work in YES PWM channels. As far as its frequency goes, it operates according to a 33.6MHz clock.