MC68332GCAG16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC68332GCAG16
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Speed :
16MHz
HTS Code :
Program Memory Type :
ROMless
Core Processor :
CPU32
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
M683xx
PWM Channels :
yes
Core Size :
32-Bit
ECCN Code :
EAR99
External Data Bus Width :
16
Clock Frequency :
16MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
1.6mm
Terminal Pitch :
0.5mm
DMA Channels :
No
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Base Part Number :
MC68332
Width :
20mm
Qualification Status :
Not Qualified
Address Bus Width :
24
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Length :
20mm
Has ADC :
No
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
144-LQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Oscillator Type :
Internal
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
144
DAC Channels :
Terminal Position :
QUAD
Number of I/O :
15
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V