MC68332AMEH20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC68332AMEH20
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
132-BQFP Bumpered
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Width :
24.13mm
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
0.635mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of I/O :
15
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
132
Base Part Number :
MC68332
Core Processor :
CPU32
ECCN Code :
EAR99
Program Memory Type :
ROMless
DMA Channels :
No
DAC Channels :
No
Length :
24.13mm
Speed :
20MHz
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Core Size :
32-Bit
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height Seated (Max) :
4.572mm
Bit Size :
32
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Terminal Position :
QUAD
JESD-30 Code :
S-PQFP-G132
Address Bus Width :
24
RAM Size :
2K x 8
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
132-BQFP Bumpered
Clock Frequency :
20MHz
PWM Channels :
yes
Series :
M683xx
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Has ADC :
Supply Voltage :
5V
External Data Bus Width :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V