MC68332AMEH16
Mfr.Part #
MC68332AMEH16
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
132-BQFP Bumpered
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Bit Size :
32
External Data Bus Width :
16
Core Processor :
CPU32
Address Bus Width :
24
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
4.572mm
Terminal Form :
Gull wing
PWM Channels :
yes
Terminal Position :
QUAD
DAC Channels :
No
Program Memory Type :
ROMless
DMA Channels :
No
Speed :
16MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Width :
24.13mm
Oscillator Type :
Internal
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Has ADC :
Package / Case :
132-BQFP Bumpered
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Qualification Status :
Not Qualified
Number of I/O :
15
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Supply Voltage :
5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Core Size :
32-Bit
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
132
RAM Size :
2K x 8
Clock Frequency :
16MHz
JESD-30 Code :
S-PQFP-G132
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Length :
24.13mm
Terminal Pitch :
0.635mm
Base Part Number :
MC68332
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA