MC05CTN500R56
Mfr.Part #
MC05CTN500R56
Manufacturer
Viking Tech
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 0.56PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Viking Tech
Voltage - Rated :
50V
Series :
MC
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
0.56 pF
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.030" (0.75mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
MC05CTN500R56
Viking Tech MC05CTN500R56
MC 0.56 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)