MC05CTN5003R9
Mfr.Part #
MC05CTN5003R9
Manufacturer
Viking Tech
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 3.9PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Viking Tech
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Failure Rate :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
MC
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.030" (0.75mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Features :
Capacitance :
3.9 pF
Tolerance :
±0.25pF
Datasheets
MC05CTN5003R9
Viking Tech MC05CTN5003R9
MC 3.9 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)