MC03MTX100225
Mfr.Part #
MC03MTX100225
Manufacturer
Viking Tech
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603
Manufacturer :
Viking Tech
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
2.2 μF
Lead Style :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status :
Active
Ratings :
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X5R
Features :
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Spacing :
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
MC03MTX100225
Viking Tech MC03MTX100225
MC 2.2 μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)